2018.04.17.

A repülés varázslatos világ. Ezt a varázslatot azonban bonyolult folyamatok és szigorú szabályok tartják működésben. A XXI. század kezdetén bebizonyosodott, hogy aki manapság repülővel szeretne utazni, nagyon szigorú biztonsági szabályokkal kell szembesülnie, ha táskát, bőröndöt vagy bármilyen kézipoggyászt szeretne magával vinni.
1. Ügyeljünk a súlyhatárokra!
Kézipoggyászunk összeállításakor ügyeljünk arra, hogy biztonsági okokból általában maximum 10 kg súlyú csomagot vihetünk magunkkal a repülőgép fedélzetére.
Nem elég azonban a súlyhatárt figyelembe venni: a légitársaságok honlapjain fellelhető az is, hogy mekkora geometriai méretekkel rendelkezhet kézipoggyászunk, hogy biztosan beférjen az ülések fölött elhelyezett tároló rekeszekbe. Kézi csomagunk méreteit a check-in munkatársai kötelesek leellenőrizni a légitársaság által biztosított mérőkeret segítségével. Ha a táskánk nem felel meg az előírásoknak, kötelesek vagyunk –pótdíj megfizetése mellett- feladott poggyászként a gépre juttatni, vagy fájdalmas búcsút venni tőle, és itthon hagyni.
2. Ellenőrizzük a kézipoggyász méretét!
Nézzünk utána a választott légitársaság honlapján, hogy mi minősül különálló kézipoggyásznak! Egyes cégek engedélyezik, hogy egy női retikül, vagy hátizsák mellé például laptop táskát is felvigyünk a fedélzetre, míg más társaságoknál a laptop táska már önálló kézipoggyásznak számít.
3. Tájékozódjunk a poggyászfeladás extra költségeiről!
Alaposan olvassuk el, hogy repülőjegyünk magába foglalja-e a poggyászfeladás díját, vagy külön kell azt megváltanunk.
A repülőterek csomagosztályozóin naponta több ezer feladott csomag halad át, hogy aztán a megfelelő repülőgépre kerülve jusson el a kívánt célállomásra. Emiatt érdemes a feladott poggyászra úgynevezett „name tag”-et helyeznünk, melyen feltüntetjük nevünket és elérhetőségünket arra az esetre, ha a csomagunk elkeveredne valahol. Ha otthon nem helyeztünk ilyet a poggyászunkra, a check-in pultoknál kérhetünk címkét.